icon-guarantee Офіційна безкоштовна гарантія на Bridgestone та Firestone від будь-яких пошкоджень в сервісних центрах
0800 303 336 Безкоштовно з будь-якого номера 0800 303 336 Безкоштовно з будь-якого номера (067) 209-21-12 (050) 361-91-31 Боти для запису на сервіс Telegram Bot
TshinaBotViber Bot
УКР РУС  УКР 

Як розшифрувати маркування шини

Як розшифрувати маркування шини


Вся інформації, що знаходиться на бічній частині шини, називається маркування. Її порядок нанесення, обов'язкові дані розміщуються згідно однаковим приписами, затвердженим Європейською Економічною Комісією Організації Об'єднаних Націй (ЄЕК ООН).

В обов'язковому порядку на шині має бути зазначено:

  • торговельне найменування або марка;
  • розмір;
  • конструкція;
  • індекс несучої здатності та позначення категорії швидкості;
  • чи є шина зимової;
  • чи є шина безкамерною;
  • чи є шина посиленою;
  • дата виготовлення.

Назва моделі та країна виробництва

На кожній шині пишеться торгове найменування, марка виробника і країна виробництва.

Як правило, це найбільші літери, розташовані на покришці. Назва моделі розташовується завжди вище країни виробництва. Залежно від дизайну, найменування моделі може містити додаткові зображення або символи. Дана інформація наноситься на шину з двох сторін.

Рік виробництва

Рік виробництва зашифрований в DOT-коді, що складається з 12 букв і цифр.

Останні 4 символи позначають дату виробництва. Причому перша пара цифр вказує на номер тижня, а друга - на рік.

Про важливість дати виробництва шин для автолюбителя можна дізнатися зі статті «Термін придатності шини: все, що потрібно знати водієві».


Як розшифрувати типорозмір шин?

Типорозмір шини включає три основних параметри. Розташовується в центрі бічної частини.

195 — ширина протектора в міліметрах;
70 — процентне співвідношення висоти профілю до його ширини (в даному випадку висота профілю боковини становить 70% від 195 мм);
15 – посадковий діаметр покришки в дюймах (збігається з діаметром диска).


Як дізнатися тип і конструкцію шини?

Які бувають типи шини?

Існує два типи шини: камерна і беськамерная. Сучасні шини переважно безкамерні. Про це говорить слово «TUBELESS», розташоване на фото під RADIAL.Якщо такого слова немає або написано «TUBE TYPE» - шина камерна.

Які бувають типи конструкцій?

Тип конструкції позначається буквою радіальний (R) або діагональна (D), що знаходяться перед діаметром. Різниця між цими двома типами полягає в тому, що в радіальних шинах нитки корду в різних шарах каркаса розташовані паралельно один одному, а в діагональних - перехрещуються під кутом 45-60°. При нанесенні ще одного шару, оперізувального, поверх перехрещених ниток, ми отримаємо різновид діагональної конструкції - діагонально-оперізує.

На шині розташована також інформація про особливості конструкції, кількості шарів брекера, корду.

Extra load (XL)

У деяких моделях використовується посилена конструкція. На шині позначається словами «REINFORCED» або «EXTRA LOAD», а також буквами XL, розташованими біля типорозміру.

Run Flat (RFT)

На сучасному ринку присутні самонесучі шини або шини, придатні для використання в спущеному стані. Їх конструкції можуть грунтуватися на різних технічних рішеннях, що дозволяють проїхати близько 80 км на швидкості 80 км/год на спущеній шині. Позначаються такі моделі буквами RF біля типорозміру (Run Flat).


Як визначити індекс швидкості, індекс навантаження і максимальний тиск?

Індекси швидкості, навантаження

У маркуванні шини для визначення індексу швидкості і індексу навантаження використовуються буквено-цифрові позначення, зазначені біля типорозміру шини.

В даному випадку це 89 Н, що позначає максимальне навантаження - 580 кг, а максимальну швидкість – до 210 км/год.


Дізнатися все табличні параметри швидкості і навантаження можна зі статті про індексах швидкості і навантаження

Максимально допустимі значення тисків

На фото нижче можна побачити кодування для країн USA, Canada. Як видно на фото вказується максимальне навантаження в кілограмах і максимальний тиск в kPa.

Для того щоб розрахувати максимальний тиск в Bar, потрібно розділити, наприклад, 350/100=3,5 Bar.

Рекомендований розмір шин і тиск в холодних шинах

Кожен виробник поміщає цю інформацію на центральній стійці кузова з боку водія або в сервісній книжці, де може бути зазначено кілька типорозмірів в різному діаметрі.

Залежно від сезонності, кількості пасажирів і багажу під кожен розмір шин рекомендується оптимальний тиск.


Як дізнатися сезонність шини?

Визначити сезонність шини для фахівця не складе труднощів. Йому буде досить поглянути на малюнок протектора. Належність до того чи іншого сезону може бути позначено піктограмою або спеціальними термінами. На шині сезонність позначається так:

  • M+S – шини для бруду і снігу
  • Альпійська гірка - зимові шини
  • Сніжинка - зимова шина
  • All Season (4S) – всесезонні шини

Індикатори зносу

Індикатор зносу дозволяє водієві вчасно звернути увагу на ступінь зношеності протектора.

Згідно з правилом 30 ЄЕК ООН, на кожній шині в обов'язковому порядку повинні знаходитися індикатори зносу, за допомогою яких можна з точністю визначити глибину канавок з моменту, коли вона не перевищить 1,6 мм. На одній шині має перебувати 6 поперечних рядів індикаторів, розташованих приблизно на рівних відстанях один від одного в основних канавках протектора. При цьому індикатори повинні бути такими, щоб їх неможливо було сплутати з перемичками між блоками або ребрами протектора.

Якою має бути мінімальна глибина протектора?

Існує дві величини, на які автолюбителю слід звертати увагу.
1,6 мм – це глибина, на якій їздити вже небезпечно. Експлуатувати шини з глибиною протектора менше, ніж 1,6 мм, забороняють ПДР.
4 мм – глибина, при якій рекомендується замінити старі шини на нові.

Сезонні індикатори зносу

Виробники на свій розсуд використовують додаткові індикатори зносу. Наприклад, на літніх шинах - це може бути «крапелька», а на зимових - «сніжинка». Також можуть використовуватися цифри, які безпосередньо відповідають глибині протектора.


Сертифікація шин в Європі

Кожна модель шин має проходити обов'язкову сертифікацію.

Ось так виглядає знак офіційного затвердження, проставлений на шині. Біля літери Е в кружечку вказує номер країни, яка офіційно затвердила дану шину. Наприклад, цифра 1 відповідає Німеччини, 2 - Франції, 3 - Італії, 4 - Нідерландам і т. Д. Номер знаходиться в безпосередній близькості - номер документа

Європейська маркування шин

Європейська маркування шин, на відміну від іншої інформації, не вказується безпосередньо на самій шині, а приклеюється до протектору. З 2012 року вона є обов'язковою для легкових, комерційних і вантажних шин, що продаються в Європі.

Основні відомості відносяться до:

  • Паливної ефективності (опір коченню)
  • Зчепленню на мокрій дорозі
  • Зовнішнього шуму

Паливна ефективність і зовнішній шум

RRC - коефіцієнт опору коченню (rolling resistance coefficient)

Даний показник представлений рейтингом від А до G. При цьому, буква А позначає мінімальний витрата палива і, відповідно, найкращий показник, а буква, G - максимальна витрата палива.

Вимірюється цей показник в децибелах. Найкращий - це менше 60 дБ, а найгірший - 74 дБ і вище.

Зчеплення на мокрій дорозі

WGI - індекс мокрого зчеплення (wet grop index), одиниця виміру % по відношенню до "еталонної" шині. Чим вище значення WGI, тим краще.

Серед зазначених 7 букв у маркуванні, в рейтингу використовується тільки 5. Оцінка відбувається за головним критерієм - довжині гальмівного шляху.

РУС  УКР 
Шини Диски Запис на сервіс Шинні центри Допомога та поради
×